Vishay/Dale RN60E2873FB14
RN60E2873FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E2873FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 287K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E2873FB14.pdf
Availability of RN60E2873FB14
QUANTITY
RN60E2873FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E2873FB14
Internal Part NumberEIS-RN60E2873FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)287k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E2873FB14
Related LinksRN60E2, RN60E2873FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E2873FB14 Details Description
Related parts for RN60E2873FB14
RES SMD 127K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 20-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 30POS TIN PCB datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 1.5A SOT54 datasheet.pdf
SWITCH SEAL PLUNG SPDT 10MA LEAD datasheet.pdf
IC FLASH 1GBIT 63VFBGA datasheet.pdf
RES 6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf