Vishay/Dale RN60E2941FRSL
RN60E2941FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60E2941FRSL
Brief Description
RES 2.94K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E2941FRSL.pdf
Availability of RN60E2941FRSL
QUANTITY
RN60E2941FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E2941FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60E2941FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.94k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E2941FRSL
Related LinksRN60E2, RN60E2941FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E2941FRSL Details Description
Related parts for RN60E2941FRSL
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V D2PAK datasheet.pdf
FIXED IND 12MH 23MA 143 OHM TH datasheet.pdf
IC REG LDO 2.1V 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZD25 PG16 datasheet.pdf
SCREW #8-32X.312 BRASS LUBE datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 25V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 1W DO213AB datasheet.pdf