Vishay/Dale RN60E3013DRE6
RN60E3013DRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E3013DRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 301K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN60E3013DRE6.pdf
Availability of RN60E3013DRE6
QUANTITY
RN60E3013DRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E3013DRE6
Internal Part NumberEIS-RN60E3013DRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E3013DRE6
Related LinksRN60E3, RN60E3013DRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E3013DRE6 Details Description
Related parts for RN60E3013DRE6
RES SMD 62 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 750 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL 1MSPS 10MSOP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5.2VOUT 50W datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST QUAD 14TSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 AXIAL datasheet.pdf
ATTENUATOR 4 DB DC 18GHZ datasheet.pdf
CAP FILM 0.91UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 100 NF 253VAC AXIAL AXI datasheet.pdf