Vishay/Dale RN60E3242FRE6
RN60E3242FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E3242FRE6
Brief Description
RES 32.4K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E3242FRE6.pdf
Availability of RN60E3242FRE6
QUANTITY
RN60E3242FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E3242FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60E3242FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)32.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E3242FRE6
Related LinksRN60E3, RN60E3242FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E3242FRE6 Details Description
Related parts for RN60E3242FRE6
CONN HEADER 40POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 SQ WW datasheet.pdf
BACKPLANE VME J1 2-SLOT MONO datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 51.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 287K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
BVL7.62HP/04/270SFI 3.5 BK BX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf