Vishay/Dale RN60E3320FBSL
RN60E3320FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60E3320FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 332 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E3320FBSL.pdf
Availability of RN60E3320FBSL
QUANTITY
RN60E3320FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E3320FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60E3320FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)332
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E3320FBSL
Related LinksRN60E3, RN60E3320FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E3320FBSL Details Description
Related parts for RN60E3320FBSL
TRANS PREBIAS DUAL PNP SMINI5 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2.8A 35 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 5A 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 3.3M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HDM SAPR280F310F G CUTS datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS SKT datasheet.pdf