Vishay/Dale RN60E3320FRSL
RN60E3320FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60E3320FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 332 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E3320FRSL.pdf
Availability of RN60E3320FRSL
QUANTITY
RN60E3320FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E3320FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60E3320FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)332
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E3320FRSL
Related LinksRN60E3, RN60E3320FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E3320FRSL Details Description
Related parts for RN60E3320FRSL
VARISTOR 990V 7.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
ROTARY ENCODER 2 BIT BIN CODE datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 4.5A 29 MOHM SMD datasheet.pdf
SW KEYBRD MOD 6BUTTON 4PST GRAY datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES 22 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONICAL BENT 30 DEGREE 0.20MM datasheet.pdf