Vishay/Dale RN60E3923FB14
RN60E3923FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E3923FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 392K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E3923FB14.pdf
Availability of RN60E3923FB14
QUANTITY
RN60E3923FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E3923FB14
Internal Part NumberEIS-RN60E3923FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)392k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E3923FB14
Related LinksRN60E3, RN60E3923FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E3923FB14 Details Description
Related parts for RN60E3923FB14
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LABELS ID datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 0.383 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CIRCULAR CONNECTOR WITH HARAX M datasheet.pdf
DIODE AVAL 1A 1000V SOD-57 datasheet.pdf
RF TRANSISTOR NPN SOT-143 datasheet.pdf
HSI NARROW datasheet.pdf
CAP FILM 150 NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf