Vishay/Dale RN60E4023FR36
RN60E4023FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E4023FR36
Brief Description
RES 402K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E4023FR36.pdf
Availability of RN60E4023FR36
QUANTITY
RN60E4023FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E4023FR36
Internal Part NumberEIS-RN60E4023FR36
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E4023FR36
Related LinksRN60E4, RN60E4023FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E4023FR36 Details Description
Related parts for RN60E4023FR36
RES 39 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 22PF 5% 100V 0805 datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 19POS datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
SCR FAST SW 460A 1600V TO-200AB datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
LX 15.00/08/90 4.5SN GY datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 600MA 130 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 9.3PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf