Vishay/Dale RN60E4023FR36
RN60E4023FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E4023FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 402K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E4023FR36.pdf
Availability of RN60E4023FR36
QUANTITY
RN60E4023FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E4023FR36
Internal Part NumberEIS-RN60E4023FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E4023FR36
Related LinksRN60E4, RN60E4023FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E4023FR36 Details Description
Related parts for RN60E4023FR36
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:9 135MHZ 28PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC SMB datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2K OHM 16SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 25POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
FRONT PANEL KIT 6U 4HP VME datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 20W DIN datasheet.pdf