Vishay/Dale RN60E4992BRE6
RN60E4992BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E4992BRE6
Brief Description
RES 49.9K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E4992BRE6.pdf
Availability of RN60E4992BRE6
QUANTITY
RN60E4992BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E4992BRE6
Internal Part NumberEIS-RN60E4992BRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E4992BRE6
Related LinksRN60E4, RN60E4992BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E4992BRE6 Details Description
Related parts for RN60E4992BRE6
CAP ALUM 6800UF 20% 16V AXIAL datasheet.pdf