Vishay/Dale RN60E5470FB14
RN60E5470FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E5470FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 547 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E5470FB14.pdf
Availability of RN60E5470FB14
QUANTITY
RN60E5470FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E5470FB14
Internal Part NumberEIS-RN60E5470FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)547
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E5470FB14
Related LinksRN60E5, RN60E5470FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E5470FB14 Details Description
Related parts for RN60E5470FB14
CAP CER 39PF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 2.5V SOT89-5 datasheet.pdf
IC QUAD FET BUS SWITCH 16SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
508 TB SOCKET RA W/LATCH datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 20% 310VAC RADIAL datasheet.pdf
CTV 66C 66#22D SKT PLUG datasheet.pdf
2200UF 100V 30X50MM 105C 10000H datasheet.pdf