Vishay/Dale RN60E5621BB14
RN60E5621BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E5621BB14
Brief Description
RES 5.62K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E5621BB14.pdf
Availability of RN60E5621BB14
QUANTITY
RN60E5621BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E5621BB14
Internal Part NumberEIS-RN60E5621BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E5621BB14
Related LinksRN60E5, RN60E5621BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E5621BB14 Details Description
Related parts for RN60E5621BB14
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 230V datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 40MSPS 32LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 340 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 300MW SOT23 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf