Vishay/Dale RN60E5621FRE6
RN60E5621FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E5621FRE6
Brief Description
RES 5.62K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E5621FRE6.pdf
Availability of RN60E5621FRE6
QUANTITY
RN60E5621FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E5621FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60E5621FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E5621FRE6
Related LinksRN60E5, RN60E5621FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E5621FRE6 Details Description
Related parts for RN60E5621FRE6
CABLE CAT.5E SHIELDED YELLOW 3M datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 100A 3.6 MOHM CHAS datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS R/A 15GOLD SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ16B M32 datasheet.pdf
HDM DC STKG MOD ST4.0 30 SAU datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf