Vishay/Dale RN60E5621FRE6
RN60E5621FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E5621FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.62K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E5621FRE6.pdf
Availability of RN60E5621FRE6
QUANTITY
RN60E5621FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E5621FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60E5621FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E5621FRE6
Related LinksRN60E5, RN60E5621FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E5621FRE6 Details Description
Related parts for RN60E5621FRE6
CONN TERM FEMALE 22-24AWG GOLD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 3" .50MM 50 POS datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY SMD TIN 30POS datasheet.pdf
POT 2K OHM 1.5W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
SV 7.62HP/05/270 SC/08R SN BK datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 229 TYP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V datasheet.pdf