Vishay/Dale RN60E6190FRE6
RN60E6190FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E6190FRE6
Brief Description
RES 619 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E6190FRE6.pdf
Availability of RN60E6190FRE6
QUANTITY
RN60E6190FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E6190FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60E6190FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)619
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E6190FRE6
Related LinksRN60E6, RN60E6190FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E6190FRE6 Details Description
Related parts for RN60E6190FRE6
CAP CER 1500PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A SOT223-3 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 35mA Backlight 10-VSON (3x3) datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
TRANS 2NPN 50V 0.1A SMINI6 datasheet.pdf
RES 1.37M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
AT-1993 CRIMP TOOL HEAD datasheet.pdf
RES 10.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONNECTOR H 15 F datasheet.pdf
RES 390 OHM 0.3W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 30POS JAM NUT SKT datasheet.pdf