Vishay/Dale RN60E75R0FRE6
RN60E75R0FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E75R0FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 75 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E75R0FRE6.pdf
Availability of RN60E75R0FRE6
QUANTITY
RN60E75R0FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E75R0FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60E75R0FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E75R0FRE6
Related LinksRN60E7, RN60E75R0FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E75R0FRE6 Details Description
Related parts for RN60E75R0FRE6
SWITCH PUSH SPST-NO 0.15A 28V datasheet.pdf
BOARD TERM TURRET MINI 50POS datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
CAP CER 9100PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
VHF-CHOKE 900 OHM 60 MHZ datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf