Vishay/Dale RN60E8003BRE6
RN60E8003BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E8003BRE6
Brief Description
RES 800K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E8003BRE6.pdf
Availability of RN60E8003BRE6
QUANTITY
RN60E8003BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E8003BRE6
Internal Part NumberEIS-RN60E8003BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)800k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E8003BRE6
Related LinksRN60E8, RN60E8003BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E8003BRE6 Details Description
Related parts for RN60E8003BRE6
IC REG LDO 1.8V 0.11A TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
RES 3.3M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.887 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 70A TO220 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES 80K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 500MW SOD80 datasheet.pdf