Vishay/Dale RN60E8060FRE6
RN60E8060FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E8060FRE6
Brief Description
RES 806 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E8060FRE6.pdf
Availability of RN60E8060FRE6
QUANTITY
RN60E8060FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E8060FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60E8060FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)806
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E8060FRE6
Related LinksRN60E8, RN60E8060FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E8060FRE6 Details Description
Related parts for RN60E8060FRE6
CAP CER 470PF 200V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CARDEDGE 36POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TAPE GEN PURPOSE VHB 6"X5YD datasheet.pdf
IC FPGA 68 I/O 100VQFP datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf