Vishay/Dale RN60E8062FRE6
RN60E8062FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E8062FRE6
Brief Description
RES 80.6K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E8062FRE6.pdf
Availability of RN60E8062FRE6
QUANTITY
RN60E8062FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E8062FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60E8062FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E8062FRE6
Related LinksRN60E8, RN60E8062FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E8062FRE6 Details Description
Related parts for RN60E8062FRE6
RES SMD 3.9K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 0.649 OHM 1% 2W 4527 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH PUSH PULL 8SO datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
JTV RELAY 1 FORM A 9V datasheet.pdf