Vishay/Dale RN60E9091FBSL
RN60E9091FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60E9091FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.09K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E9091FBSL.pdf
Availability of RN60E9091FBSL
QUANTITY
RN60E9091FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E9091FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60E9091FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.09k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E9091FBSL
Related LinksRN60E9, RN60E9091FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E9091FBSL Details Description
Related parts for RN60E9091FBSL
TRIMMER 470 OHM 0.05W SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 32POS datasheet.pdf
CONN RCEPT RTANG 2MM 24POS 30AU datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC DRVR HISIDE 2CH POWERSSO12 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 0.4MM SMD datasheet.pdf