Vishay/Dale RN60E9760FB14
RN60E9760FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E9760FB14
Brief Description
RES 976 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E9760FB14.pdf
Availability of RN60E9760FB14
QUANTITY
RN60E9760FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E9760FB14
Internal Part NumberEIS-RN60E9760FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)976
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E9760FB14
Related LinksRN60E9, RN60E9760FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E9760FB14 Details Description
Related parts for RN60E9760FB14
VARISTOR 37V 30A 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .125 EXTEND datasheet.pdf
IGBT MOD DUAL 600V 300A H SER datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1A 143 MOHM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 50W 40-160VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 255K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 150 OHM 8SIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2.47A 80 MOHM SMD datasheet.pdf