Vishay/Dale RN65C1002FRE6
RN65C1002FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C1002FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C1002FRE6.pdf
Availability of RN65C1002FRE6
QUANTITY
RN65C1002FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C1002FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C1002FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C1002FRE6
Related LinksRN65C1, RN65C1002FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C1002FRE6 Details Description
Related parts for RN65C1002FRE6
RES SMD 25.5KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
PUMP/BOTT TAKE-ALONG LOCK SQ 4OZ datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.6PF 25V 0402 datasheet.pdf
IC POWER SUPPLY MONITOR 10-DFN datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3VIN +/-9VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
PAC-GF30-RV24-V3 CBL ASSY datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 30 POS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS 0.5MM datasheet.pdf