Vishay/Dale RN65C1003CRSL
RN65C1003CRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C1003CRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 1/2W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN65C1003CRSL.pdf
Availability of RN65C1003CRSL
QUANTITY
RN65C1003CRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C1003CRSL
Internal Part NumberEIS-RN65C1003CRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C1003CRSL
Related LinksRN65C1, RN65C1003CRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C1003CRSL Details Description
Related parts for RN65C1003CRSL
RES CHAS MNT 1.5 OHM 1% 50W datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER INTEGER N 28QFN datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 13.72MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
FUSE GLASS 300MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T766 datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER UNIVERSAL 3.2X2.5 datasheet.pdf
IC FM IF SYSTEM LOW PWR 16-HXQFN datasheet.pdf
FLAT GASKET datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 3A DO214AC datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.00068UF RADIAL datasheet.pdf