Vishay/Dale RN65C1004BR36
RN65C1004BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C1004BR36
Brief Description
RES 1M OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C1004BR36.pdf
Availability of RN65C1004BR36
QUANTITY
RN65C1004BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C1004BR36
Internal Part NumberEIS-RN65C1004BR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C1004BR36
Related LinksRN65C1, RN65C1004BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C1004BR36 Details Description
Related parts for RN65C1004BR36
RES SMD 2.21KOHM 0.5% 1/16W 0603 datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 30V 8A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC 8051 PREC ADC/DAC 64-TQFP datasheet.pdf
RES SMD 3M OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 51 OHM 16SOIC datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 19.44MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 250PS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 634MA 500 MOHM SMD datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT LP GRN 1 datasheet.pdf
470UF 40V 15X30MM 85C 15000H datasheet.pdf