Vishay/Dale RN65C1012DRSL
RN65C1012DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C1012DRSL
Brief Description
RES 10.1K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN65C1012DRSL.pdf
Availability of RN65C1012DRSL
QUANTITY
RN65C1012DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C1012DRSL
Internal Part NumberEIS-RN65C1012DRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C1012DRSL
Related LinksRN65C1, RN65C1012DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C1012DRSL Details Description
Related parts for RN65C1012DRSL
CONN HDR 2MM MALE 2ROW R/A 10POS datasheet.pdf
CONN HEADER 82POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf