Vishay/Dale RN65C10R0CR36
RN65C10R0CR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C10R0CR36
Brief Description
RES 10 OHM 1/2W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN65C10R0CR36.pdf
Availability of RN65C10R0CR36
QUANTITY
RN65C10R0CR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C10R0CR36
Internal Part NumberEIS-RN65C10R0CR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C10R0CR36
Related LinksRN65C1, RN65C10R0CR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C10R0CR36 Details Description
Related parts for RN65C10R0CR36
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
IC SW HALL EFFECT CHOPPER SOT23W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 111.67 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 100V NP0 2220 datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 5POS datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CB BTS FT BRS 5 ASY datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf