Vishay/Dale RN65C10R0FRE6
RN65C10R0FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C10R0FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C10R0FRE6.pdf
Availability of RN65C10R0FRE6
QUANTITY
RN65C10R0FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C10R0FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C10R0FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C10R0FRE6
Related LinksRN65C1, RN65C10R0FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C10R0FRE6 Details Description
Related parts for RN65C10R0FRE6
CONN HEADER 13POS .100" STR TIN datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 120 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 16.8VC AXIAL datasheet.pdf
RES 27 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf