Vishay/Dale RN65C1210FRE6
RN65C1210FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C1210FRE6
Brief Description
RES 121 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C1210FRE6.pdf
Availability of RN65C1210FRE6
QUANTITY
RN65C1210FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C1210FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C1210FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)121
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C1210FRE6
Related LinksRN65C1, RN65C1210FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C1210FRE6 Details Description
Related parts for RN65C1210FRE6
SW MOM 10A DPDT QC TERM 125V datasheet.pdf
IC ACCELEROMETER DUAL-AXIS 8CLCC datasheet.pdf
TAPE DOUBLE COATED 1/2"X 36YD datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO214AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMB datasheet.pdf
METRIC MAT BLACK 1000MMX1000MM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 25W datasheet.pdf