Vishay/Dale RN65C1212BB14
RN65C1212BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C1212BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12.1K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C1212BB14.pdf
Availability of RN65C1212BB14
QUANTITY
RN65C1212BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C1212BB14
Internal Part NumberEIS-RN65C1212BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C1212BB14
Related LinksRN65C1, RN65C1212BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C1212BB14 Details Description
Related parts for RN65C1212BB14
RES SMD 360 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT SIDE 3' 240V datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.65A 121 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 114POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX 126UM datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE 120/208V datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 48W datasheet.pdf
SENSOR FOR CHEMICAL LIQUID PNP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 600V 26AWG VLT datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf