Vishay/Dale RN65C1373FB14
RN65C1373FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C1373FB14
Brief Description
RES 137K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C1373FB14.pdf
Availability of RN65C1373FB14
QUANTITY
RN65C1373FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C1373FB14
Internal Part NumberEIS-RN65C1373FB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)137k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C1373FB14
Related LinksRN65C1, RN65C1373FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C1373FB14 Details Description
Related parts for RN65C1373FB14
RES 15M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 25MSPS 28-SSOP datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 48V datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 100MHZ 100TQFP datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 68-137V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CAP CER 82PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf