Vishay/Dale RN65C1400FRE6
RN65C1400FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C1400FRE6
Brief Description
RES 140 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C1400FRE6.pdf
Availability of RN65C1400FRE6
QUANTITY
RN65C1400FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C1400FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C1400FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C1400FRE6
Related LinksRN65C1, RN65C1400FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C1400FRE6 Details Description
Related parts for RN65C1400FRE6
CONN HEADER RT/A .100 3POS 15AU datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 16QFN datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SMINI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf