TDK-Lambda Americas, Inc. HWS150-24/ME
HWS150-24/ME picture photo
Mfg. Part Number
HWS150-24/ME
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 150W
Datasheet Download
HWS150-24/ME.pdf
Availability of HWS150-24/ME
QUANTITY
HWS150-24/ME Order Process
Ship out your order
Specifications of HWS150-24/ME
Internal Part NumberEIS-HWS150-24/ME
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesHWS
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)6.5A
Power (Watts)150W
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency88%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.30" L x 1.46" W x 3.23" H (160.0mm x 37.1mm x 82.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWS150-24/ME
Related LinksHWS150, HWS150-24/ME Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
HWS150-24/ME Details Description
Related parts for HWS150-24/ME
CAP TOGGLE BAT YELLOW datasheet.pdf
CONN HEADR LOPRO 32POS .100 GOLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
INDICATOR 110V 12MM PROM RED datasheet.pdf
IC TXRX RS232 INTELLIGNT 28TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 29.8KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW DO35 datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC AXIAL datasheet.pdf
10UF 63V 5X11 datasheet.pdf