Vishay/Dale RN65C1501FRE6
RN65C1501FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C1501FRE6
Brief Description
RES 1.5K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C1501FRE6.pdf
Availability of RN65C1501FRE6
QUANTITY
RN65C1501FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C1501FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C1501FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C1501FRE6
Related LinksRN65C1, RN65C1501FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C1501FRE6 Details Description
Related parts for RN65C1501FRE6
RES 6.8 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 2:1 10TDFN datasheet.pdf
GDT 350V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 121 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 0.068UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 16V T/H datasheet.pdf