Vishay/Dale RN65C1502BRSL
RN65C1502BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C1502BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C1502BRSL.pdf
Availability of RN65C1502BRSL
QUANTITY
RN65C1502BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C1502BRSL
Internal Part NumberEIS-RN65C1502BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C1502BRSL
Related LinksRN65C1, RN65C1502BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C1502BRSL Details Description
Related parts for RN65C1502BRSL
CAP FILM 0.56UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HEADR 74POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
PTC THERMISTOR A 601B 125A 62 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 10A 125V datasheet.pdf
MARKER BOOK datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf