Vishay/Dale RN65C15R0FRE6
RN65C15R0FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C15R0FRE6
Brief Description
RES 15 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C15R0FRE6.pdf
Availability of RN65C15R0FRE6
QUANTITY
RN65C15R0FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C15R0FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C15R0FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C15R0FRE6
Related LinksRN65C1, RN65C15R0FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C15R0FRE6 Details Description
Related parts for RN65C15R0FRE6
FEED-THRU TERM BLOCK 24-10 AWG datasheet.pdf
POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 28AWG .100 GREEN datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
IDC SOCKET 2.54MM 12 CONTACTS datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
RES 10K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
2POS,AMP MCP2.8,REC. HSG,CODA datasheet.pdf