Vishay/Dale RN65C1653FRE6
RN65C1653FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C1653FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 165K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C1653FRE6.pdf
Availability of RN65C1653FRE6
QUANTITY
RN65C1653FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C1653FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C1653FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)165k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C1653FRE6
Related LinksRN65C1, RN65C1653FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C1653FRE6 Details Description
Related parts for RN65C1653FRE6
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.3W MINI6 datasheet.pdf
IC REG MULTI CONFIG ADJ 3A TO263 datasheet.pdf
IC TXRX ZHX2022 SIDE LOOK 8SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.5A SC63 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SGL 6A HS 8-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 3.2A 32 MOHM SMD datasheet.pdf
IC FLASH 16GBIT 48TSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 39POS SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf