Vicor Corporation V48A48M500BG
V48A48M500BG picture photo
Mfg. Part Number
V48A48M500BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W
Datasheet Download
V48A48M500BG.pdf
Availability of V48A48M500BG
QUANTITY
V48A48M500BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A48M500BG
Internal Part NumberEIS-V48A48M500BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89.7%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A48M500BG
Related LinksV48A48, V48A48M500BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A48M500BG Details Description
Related parts for V48A48M500BG
FIXED IND 330NH 1.4A 90 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
60706-19 ANVIL datasheet.pdf
CONN PWR JACK 2.5X5.5MM PCB 10A datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
INDUSTRIAL SINGLE-PORT GIGABIT M datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 15PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf