Vishay/Dale RN65C1871BB14
RN65C1871BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C1871BB14
Brief Description
RES 1.87K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C1871BB14.pdf
Availability of RN65C1871BB14
QUANTITY
RN65C1871BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C1871BB14
Internal Part NumberEIS-RN65C1871BB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.87k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C1871BB14
Related LinksRN65C1, RN65C1871BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C1871BB14 Details Description
Related parts for RN65C1871BB14
FERRITE CHIP 120 OHM 2000MA 0603 datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 96POS STR datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 2A DO204AC datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 550A 1300VAC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 120BGA datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -40°C - 85°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD datasheet.pdf
RES 75 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/4"-6" BLACK datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 7.50MM PCB SLDR datasheet.pdf