Vishay/Dale RN65C1961FBSL
RN65C1961FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C1961FBSL
Brief Description
RES 1.96K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C1961FBSL.pdf
Availability of RN65C1961FBSL
QUANTITY
RN65C1961FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C1961FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65C1961FBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C1961FBSL
Related LinksRN65C1, RN65C1961FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C1961FBSL Details Description
Related parts for RN65C1961FBSL
CONN HEADER 10POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
Crystal 4.0320MHz 30ppm 20pF 150 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
IC 5DRVR/3RCVR RS232 5V 24-SO datasheet.pdf
RES SMD 24M OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 36.864MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 121 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
2.77" SINGLE GANG JUNC BOX datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC 45 GRN 10A 16 datasheet.pdf
APP EQUIP SOURCED SWI datasheet.pdf
IC FPGA 588 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf