Vishay/Dale RN65C2002FR36
RN65C2002FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C2002FR36
Brief Description
RES 20K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C2002FR36.pdf
Availability of RN65C2002FR36
QUANTITY
RN65C2002FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C2002FR36
Internal Part NumberEIS-RN65C2002FR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C2002FR36
Related LinksRN65C2, RN65C2002FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C2002FR36 Details Description
Related parts for RN65C2002FR36
TOOL LOCATOR SMA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
DSUB MIXED DIE FOR OUTER CONDUCT datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 1A 65 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE PIN datasheet.pdf