Vicor Corporation V300A28T500BN
V300A28T500BN picture photo
Mfg. Part Number
V300A28T500BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V300A28T500BN.pdf
Availability of V300A28T500BN
QUANTITY
V300A28T500BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A28T500BN
Internal Part NumberEIS-V300A28T500BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.8A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A28T500BN
Related LinksV300A2, V300A28T500BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A28T500BN Details Description
Related parts for V300A28T500BN
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44MQFP datasheet.pdf
CONN SOCKET 20-24AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
TRANS RF NPN 15V 9GHZ SOT323 datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
MICRO 21POS PIN 12" datasheet.pdf
CONN CAGE SFP 2X6 W/2 LIGHTPIPES datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 115V datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL PLUG CABLE RA datasheet.pdf
BGA PIN ADAPTER 1.27MM SMD datasheet.pdf