Vishay/Dale RN65C2004FRE6
RN65C2004FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C2004FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C2004FRE6.pdf
Availability of RN65C2004FRE6
QUANTITY
RN65C2004FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C2004FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C2004FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C2004FRE6
Related LinksRN65C2, RN65C2004FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C2004FRE6 Details Description
Related parts for RN65C2004FRE6
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .094DIA TINLEAD datasheet.pdf
HEADER OPEN .025"DIA .300 6POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONN FPC TOP 53POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
LED XLAMP 5000K WHITE 18V SMD datasheet.pdf