Vishay/Dale RN65C2052FB14
RN65C2052FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C2052FB14
Brief Description
RES 20.5K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C2052FB14.pdf
Availability of RN65C2052FB14
QUANTITY
RN65C2052FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C2052FB14
Internal Part NumberEIS-RN65C2052FB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)