Vishay/Dale RN65C2103BRE6
RN65C2103BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C2103BRE6
Brief Description
RES 210K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C2103BRE6.pdf
Availability of RN65C2103BRE6
QUANTITY
RN65C2103BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C2103BRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C2103BRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)210k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C2103BRE6
Related LinksRN65C2, RN65C2103BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C2103BRE6 Details Description
Related parts for RN65C2103BRE6
RES SMD 45.3 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RING 16-22 AWG #8 PIDG datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONNECTR 20POS STRAIGHT TERM DIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 30A PPAK SO-8 datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 400A 1300VAC datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf