Vishay/Dale RN65C2214FRE6
RN65C2214FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C2214FRE6
Brief Description
RES 2.21M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C2214FRE6.pdf
Availability of RN65C2214FRE6
QUANTITY
RN65C2214FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C2214FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C2214FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.21M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C2214FRE6
Related LinksRN65C2, RN65C2214FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C2214FRE6 Details Description
Related parts for RN65C2214FRE6
CONN HEADER 2POS .100" STR TIN datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST GRN datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS 2MM R/A DL PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 25V 1.5A DO214AC datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC PWR MGMT CONV 8LDO 98BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 4.75M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
MOD IR RCVR 56KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf