KEMET C0805C221J2GALTU
C0805C221J2GALTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C221J2GALTU
Brief Description
CAP CER 220PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C221J2GALTU.pdf
Availability of C0805C221J2GALTU
QUANTITY
C0805C221J2GALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C221J2GALTU
Internal Part NumberEIS-C0805C221J2GALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCeramic Capacitors
SeriesL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C221J2GALTU
Related LinksC0805C22, C0805C221J2GALTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C221J2GALTU Details Description
Related parts for C0805C221J2GALTU
TERM BLOCK HDR 23POS 3.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 340MA 3.5 OHM SMD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 25V TO220AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 12pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 435MA 250 MOHM TH datasheet.pdf
CONN FPC TOP 25POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 1W MELF DO213AB datasheet.pdf