Vishay/Dale RN65C2260FB14
RN65C2260FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C2260FB14
Brief Description
RES 226 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C2260FB14.pdf
Availability of RN65C2260FB14
QUANTITY
RN65C2260FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C2260FB14
Internal Part NumberEIS-RN65C2260FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)226
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C2260FB14
Related LinksRN65C2, RN65C2260FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C2260FB14 Details Description
Related parts for RN65C2260FB14
CIR BRKR THRM 4A 250VAC 65VDC datasheet.pdf
CABLE WE310 PLUG/2ALLIG CLIP 60" datasheet.pdf
IC MUX ULP-A 2-INP NONINV SC70-6 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
E1 DIE 16-14 PERMA-S ATP datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SHEET PLYMR 25.4X101.6MM 5/PK datasheet.pdf
RES 82K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf