Vishay/Dale RN65C2262BRE6
RN65C2262BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C2262BRE6
Brief Description
RES 22.6K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C2262BRE6.pdf
Availability of RN65C2262BRE6
QUANTITY
RN65C2262BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C2262BRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C2262BRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C2262BRE6
Related LinksRN65C2, RN65C2262BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C2262BRE6 Details Description
Related parts for RN65C2262BRE6
CERAMIC RESONATOR 20MHZ SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25 OHM 5% 90W datasheet.pdf
IC TRANSCVR 8BIT N-INV 20TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP POLYMER 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 114K OHM 0.4W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 2.5A datasheet.pdf