Vishay/Dale RN65C2402FB14
RN65C2402FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C2402FB14
Brief Description
RES 24K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C2402FB14.pdf
Availability of RN65C2402FB14
QUANTITY
RN65C2402FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C2402FB14
Internal Part NumberEIS-RN65C2402FB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C2402FB14
Related LinksRN65C2, RN65C2402FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C2402FB14 Details Description
Related parts for RN65C2402FB14
FIXED IND 330UH 3.6A 100 MOHM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.08MM 9POS PCB datasheet.pdf
MACHINE SCREW HEX 6-32 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 750NH 415MA 850 MOHM datasheet.pdf
VARISTOR 29.7V 2KA DISC 10MM datasheet.pdf
RES 215 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 51PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS M R/A ASSY datasheet.pdf