Vishay/Dale RN65C2493FRSL
RN65C2493FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C2493FRSL
Brief Description
RES 249K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C2493FRSL.pdf
Availability of RN65C2493FRSL
QUANTITY
RN65C2493FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C2493FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65C2493FRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C2493FRSL
Related LinksRN65C2, RN65C2493FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C2493FRSL Details Description
Related parts for RN65C2493FRSL
CONN HEADER .100 SINGL STR 5POS datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP TM23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 550V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 330K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 47.8VWM 77VC MELF datasheet.pdf
CONN HEADER 1POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf